Tagi

,

W królewskiej jadalni w Pałacu na Wyspie 5 sierpnia stanie słynny serwis obiadowy  wykonany na przełomie XVIII i XIX wieku w Królewskiej Fabryce Porcelany (Kongelige Porcelainsfabrik) w Kopenhadze na zlecenie Christiana VII.  Porcelana zdobiona jest  wizerunkami roślin zaczerpniętymi z monumentalnego atlasu botanicznego Flora Danica (1761-1783), rejestrującego roślinność z ówczesnego terytorium Królestwa Danii (czyli włączając Norwegię, Grenlandię, Szlezwik-Holsztyn, Islandię i Wyspy Owcze) . Dekoracją talerzy, półmisków, waz są przekroje roślin wraz z kwiatami, liśćmi, łodygami, korzeniami i owocami.

                        flora danica

Fragment ekspozycji królewskiej zastawy w zamku Christiansborg, źródło: https://da.wikipedia.org/wiki/Flora_Danica_(porcelaen)

Zastawa prezentowana do końca października w Łazienkach pochodzi z zbiorów muzeum zamkowego Frederiksborg w Hillerød, które przechowuje ponad półtora tysiąca sztuk porcelany z pierwotnego zestawu liczącego 1802 sztuki. W sierpniu w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykoli zostaną zaprezentowane wybrane ryciny z atlasu botanicznego – pierwowzory dekoracji malarskiej serwisu.

Więcej o wystawie

Reklamy